Ситуацията в Кипър е доста напрегната, защото се отчита като втора инвазия и е нарушаване не суверенитета на страната в изключителната икономическа зона там. Наблюдатели оприличиха случващото се като най-сериозната криза след тези през 1974 г. и 1983 г. Така коментира решението на Турция да извършва газови сондажи в Кипър Бранислава Бобанац, кореспондент на БНР в Кипър, в предаването "В развитие" с водещ Делян Петришки.
"Единственото по-утешително е, че сондажите не са започнати. Турция обяви готовност да го направи. Очаква се самото пробиване да започне в петък. Дотогава продължават усилията на правителството в Никозия на всички нива и с всички инструменти за нормализиране на ситуацията“, посочва Бобанац.
По думите й страната не е изненадана от нахлуването, макар че не се очакваше да се стигне до такова „смело навлизане“ от страна на Турция.
Турция остава извън новата енергийна структура в Източното Средиземномерие, посочи още журналистът. „Турското правителство излезе с информация, че Турция и Севернокипърската турска република не могат да бъдат изолирани от енергийното уравнение в региона. Ердоган призна законните права на Турция върху ресурсите, контитенталния шелф на Турция“, припомни тя.
Според експерта ситуацията отразява няколко пласта: това е израз на постоянната политика на Турция за геополитическо надмощие, както и нейните интереси в област в Източното Средиземноморие.
Енергийни експерти заявиха, че дестабилизираща перспектива е разширането навлизане на Турция за газови сондажи в самата изключителна икономическа зона на Кипър, подчерта Бобанац.